WOKARTYSTA. Kto to jest?

Wierzę, że dźwięki i słowa połączone pasją potrafią tworzyć wielkie rzeczy. Wiem, że dźwięki i słowa poprzez nasz głos mogą być nośnikiem pięknych wartości, wierzę w ludzi, którzy mają coś do przekazania na bazie swoich wartości. Są autentyczni. Jako trenerka wokalna jestem po to, by ich wspierać, aby odważnie głosili swoje prawdy światu.

Lata pracy oraz kształcenia się w obszarze słowa i dźwięku pozwoliły mi zebrać wiedzę i doświadczenie, a ostatnie osiem lat pracy kiedy podróżowałam z zajęciami lokalnie i globalnie, uczyłam się od Mistrzów oraz obserwowałam świat, pozwoliły zebrać oraz zweryfikować metody i narzędzia, a następnie wybrać te, które są najbardziej skuteczne. Pracę w edukacji artystycznej rozpoczęłam w 2012 roku w warszawskich przedszkolach jako nauczyciel gry na pianinie. Jednak jako wokalistka i polonistka najbardziej interesowałam się słowem oraz ludzkim głosem, dlatego stworzyłam program nauczania śpiewu dla najmłodszych i na dobre zajęłam się edukacją artystyczną dzieci i młodzieży. Mogłam poznać działanie aparatu głosowego oraz zaobserwować jak zdolni i otwarci jesteśmy na głoszenie swojej prawdy jako dzieci i jak bardzo różne systemy potrafią pozamykać nas, nasze pasje i wyobraźnię twórczą. Obecnie uczę dzieci, młodzież oraz dorosłych.

Śpiew to nie tylko struny głosowe i aparat mowy. Śpiew to oddech, to nasze ciało i umysł. Śpiew to nasze serce i emocje. Śpiew to nasza dusza, która pomaga nam wyrażać siebie. Dlatego tak ważna jest integracja i zrozumienie wszystkiego, aby budować wokalne „ja”.

ODDECH
Kilka lat temu zaczęłam obserwować, że większość z nas oddycha szybko i krótko, wdechy i wydechy są płytkie, a gdy mamy wydać z siebie dźwięk blokujemy oddech. Dźwięki zamiast z miednicy, bioder płyną ze zbyt zaciśniętego gardła, a tym samym korzystamy tylko z góry naszego ciała, zamiast śpiewać całym ciałem, bez zbędnych napięć. Oddechu w plecy, do miednicy, do brzucha nauczyłam się od mojej Mistrzyni jogi Sylwii Miszczuk, która studiowała nauki oddechowe na Bali. Uczę oddychania całym ciałem. Otwieram uczniów na czucie swojego ciała, na czucie dźwięku i powietrza w ciele, obserwację siebie od wewnątrz.

EMISJA GŁOSU
Wydobycie naturalnego brzmienia głosu w zdrowy sposób to fundament pracy nad głosem. Każde zajęcia zaczynamy od rozgrzewki wokalnej oraz na początku edukacji ustawiamy aparat głosowy, przyglądamy się krtani i pozycji dźwięku. Z czasem rozwijamy kolejne obszary wokalne. Wszystko przy akompaniamencie pianina.

TEKST
Słowa niosą przekaz, dlatego tak ważna jest analiza tekstu i zbudowanie własnej interpretacji. Omawiamy każde słowo, zdanie, badamy znaczenia i flirtujemy przez pryzmat naszych myśli i doświadczeń, aby odkryć co tekst oznacza dla nas. A gdy to już wiemy, to wtedy możemy przystąpić do pracy nad interpretacją.

IMPROWIZACJA
Z reguły o improwizacji mówi się jak już mamy za sobą ustawienie aparatu głosowego, opanowane rejestry i swobodnie poruszamy się w całej skali. Natomiast ja uważam, że im wcześniej tym lepiej. Jako dzieci potrafimy świetnie improwizować, wymyślać słowa, dźwięki, dlatego z uczniami od samego początku trenujemy improwizację. Tekstowa i dźwiękowa, na prostych harmoniach, na kilku dźwiękach czy słowach. Pozwala nabierać odwagi i pewności siebie w kreowaniu.

EMOCJE
Jeśli śpiewamy piosenkę czy mówimy tekst to chcemy zabrać słuchaczy do naszego świata, chcemy ich w jakiś sposób poruszyć – wzruszyć, rozśmieszyć, aby to osiągnąć sami musimy przeżywać te emocje, które chcemy przekazać. Nie myśl o tym gdzie spojrzysz czy jaki gest wykonasz – myśl o tym kim jesteś jak śpiewasz i co czujesz, a Twoje ciało będzie wiedzieć najlepiej jak się zachować. Na zajęciach wykonujemy ćwiczenia aktorskie, nazywamy emocje oraz poznajemy zasadę „minuty interpretacyjnej”.

ZASADY MUZYKI I KSZTAŁCENIE SŁUCHU
To obszar, w którym zapoznaję uczniów z rytmem i wartościami rytmicznymi, interwałami, notacją muzyczną, podstawowymi skalami dur-moll. Pracujemy z metronomem, śpiewamy z nut i piszemy proste dyktanda muzyczne. Poznajemy budowę utworu muzycznego oraz terminy określające dynamikę czy agogikę.

ROZWÓJ OSOBISTY
Nie raz słyszałam wypowiedzi typu: „z niego nic nie będzie”, „ona fałszuje”, „ma słaby słuch muzyczny”. Przychodzili do mnie uczniowie, którym ktoś powiedział, że nie powinni śpiewać, a tymczasem zaczęli śpiewać i to bardzo dobrze. Miałam poczucie, że tego typu stwierdzenia są bardzo krzywdzące, że nie można komuś powiedzieć: „nie nadajesz się”. Zaczęłam baczniej obserwować ten temat. Uważam, że czasem gdy pozbywamy się wielu negatywnych przekonań na swój temat, gdy wdrażamy uważność i obserwację siebie, systematyczne ćwiczenia to nagle uwalniamy naszą pasję i dzieją się cuda. Moi uczniowie wiedzą, że na moich zajęciach nie mogą mówić o sobie i swoim głosie źle, a Kwadrans WokArtowy, czyli codzienny trening to podstawa.

WokArtysta to osoba, która świadomie wyraża siebie poprzez swój głos. WokArt studio to obszar, przestrzeń w której działam ja i moi uczniowie.

Ze mną:

👉 Nauczysz się głębokiego oddechu, co pozwoli Ci pozbyć się zacisków krtani i nauczy podpierać dźwięk przeponą.
👉 Będziesz świadomie używać rejestrów, pozycji głosu, rezonatorów, a przede wszystkim naturalnego, zdrowego brzmienia Twojego głosu. Twoja skala się poszerzy.
👉 Za sprawą odpowiednich ćwiczeń Twój aparat mowy będzie lepiej artykułować głoski. Wspólnie rozłożymy tekst na części pierwsze, aby lepiej zrozumieć o czym mówisz czy śpiewasz.
👉 Pokonasz lęk przed improwizacją, mało tego – będziesz improwizować po prostu codziennie. Zobaczysz siebie jako twórcę, kreatora. Poczujesz, że możesz.
👉 Nabędziesz umiejętność naliczania tempa swojego utworu muzykom na próbie, koncercie oraz nauczysz się śpiewać z nut.
👉 Twoje interpretacje piosenek będą poruszać, a wszystko za sprawą emocji, które razem odkryjemy.
👉 Poznasz swoje wartości, uwolnisz lęki.
👉 Zaczniesz po prostu ładnie mówić.

👉Pokochasz swój głos i uwierzysz w siebie.


7 zasad WokArtysty

  1. Jestem tu i teraz!
  2. Wierzę w siebie!
  3. Dzielnie pracuję!
  4. Mój głos jest wyjątkowy!
  5. Spełniam swoje marzenia!
  6. Wspieram siebie i innych!
  7. Oddaję głos mojej pasji!

Pracuję różnymi technikami, bo uważam że nie ma jednej właściwej dla wszystkich, a to dlatego, że każdy z nas jest inny. Na zajęciach używam wielu metafor i przenośni, aby zobrazować to co niewidzialne, pobudzić wyobraźnię. Staram się inspirować i motywować do działań, towarzyszę na drodze rozwoju wokalnego bez osądzania i krytykowania, po prostu jestem i udzielam wskazówek i porad. Lata praktyki dały mi zaszczyt pracowania ze wspaniałymi ludźmi i ogromną energię pasji oraz informację zwrotną od moich uczniów czego potrzebują, co im pomaga, czyli co jest skuteczne, co działa. Każde ich pytanie to dla mnie okazja do sprawdzenia mojej wiedzy w praktyce, to mój rozwój. Jesteśmy sobie potrzebni. Zostań WokArtystą!

Widzimy się na zajęciach😉
JOANNA ☀️
Jest pięknie 🦋

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco