ŚWIĘTA.

Święta to dla mnie magiczny czas, kiedy jak dziecko cieszę się z blasku światełek, które rozświetlają noc. To zapach choinki zmieszany z zapachem pieczonego sernika, melodią polskich kolęd oraz pomarańczy i cynamonu. Dom przystrojony czerwienią, złotem i zielenią. To czas wybaczenia i miłości.

DOM
Jest dla mnie moją bezpieczną bazą, oazą spokoju, miejscem moich rytuałów i tradycji. A rodzina jest jego integralną częścią. Rodzina, czyli osoby, które bez względu na wszystko po prostu są obecne. Od początku grudnia dom jest sprzątany, porządkowany oraz dekorowany.
W związku z tym, że uwielbiam tworzyć nowe rzeczy oraz otaczać się pięknym wnętrzem, jest to idealny moment do robienia przeróżnych dekoracji, wianka na drzwi wejściowe, zapalania zapachowych świec czy suszenia pomarańczy na choinkę. A gdy za oknem pojawia się śnieg w domu robi się jakby bardziej ciepło i przytulnie. W święta mój dom jest wypełniony zapachem świątecznych potraw, pieczonych ciast i pomarańczy.

TRADYCJA
Wybór odpowiedniej choinki jest bardzo ważnym jej elementem, a następnie dekorowanie. Odkąd jestem mamą robię z moim synkiem pierniki oraz przygotowujemy się do dalszych wspólnych prac w kuchni. A czas jakby staje w miejscu. Słuchamy świątecznych piosenek, śpiewamy i tworzymy naszą tradycję – jesteśmy jej częścią. W wigilię wypatrujemy pierwszej gwiazdy na niebie, przygotowuję świąteczny stół, na którym nie może zabraknąć ryb w różnej postaci, kompotu z suszu, sałatki warzywnej czy czerwonego barszczu z uszkami. Zaczynamy od składania sobie życzeń, a następnie siadamy do uroczystej kolacji. Po kolacji uroczyście otwieramy prezenty, potem słuchamy kolęd. A o 20:00 oglądamy od ponad dwudziestu lat „Kevin sam w domu”. Pamiętam dzień, kiedy pierwszy raz oglądałam ten film razem z moją młodszą siostrą i ona jako małe dziecko po prostu prawie spadła ze śmiechu z krzesła i tym samym film wpisał się w naszą świąteczną tradycję.

MODLITWA

Duchowość to jedna z moich głównych wartości, którymi kieruje się w życiu. W związku z tym, fundamentem całości jest głęboka wiara, nadzieja i miłość, które staram się w sobie pielęgnować w tym czasie. Wiara w dobro człowieka i wspaniałość świata. Wiara w mądrość wszystkich Mędrców, którzy stąpali po Ziemi i głosili swoje Prawdy. Modlitwa, medytacja i zaduma. To czas kiedy jeszcze częściej patrzę nocą w niebo i myślę nad moją egzystencją. To zaduma nad Siłą Wyższą, która w połączeniu z naszą wolą i duszą może działać cuda. Doświadczam tego każdego dnia. Wszechświat jest we mnie.

„Cicha noc Święta noc

Pokój niesie ludziom wszem”

Jest pięknie ✨

Joanna

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco