TEKST

Słowa są nośnikiem intencji i przekazu, podobnie jak dźwięki.
Wierzę w ich niezwykłą moc.

Bardzo cenię i jestem zafascynowana muzyką filmową, moją edukację zaczynałam od muzyki instrumentalnej klasycznej. Natomiast jeżeli chodzi o muzykę rozrywkową to w znacznej części stanowią ją dźwięki i słowa. Dla mnie słowa i dźwięki są równie ważne. Utwór jest całością, który jeszcze nim się zacznie ma intencję i tą intencję niosą i dźwięki i słowa.
Jeżeli chodzi o tekst to bazowymi tematami są oczywiście 👇
dykcja, artykulacja, akcenty, poetyka tekstu, analiza 🧐 Tutaj, w kategorii repertuaru polskiego wykorzystuję moją wiedzę zdobytą na wydziale polonistyki UW, gdzie analiza tekstu pod każdym względem była moją codziennością.

„Czesał czyżyk czarny koczek czyszcząc w kroczku każdy loczek, po czym przykrył koczek toczkiem, lecz część loczków wyszła boczkiem”

„Cesarz czesał cesarzową”

„Na wyrewolwerowanym wzgórzu, przy wyrewolwerowanym rewolwerowcu, leży wyrewolwerowany rewolwer, wyrewolwerowanego rewolwerowca”

I jak wchodzisz w to? 😉😄

Na zajęciach analizujemy każde słowo. Nie szukamy odpowiedzi na pytanie – Co autor miał na myśli?, ale – Co Ty czytając ten tekst czujesz, jak go odbierasz? … przez pryzmat siebie, tego co wiesz, tego czego doświadczyłeś. Nie może być sytuacji, że nie znasz jakiegoś słowa, że nie wiesz o czym śpiewasz.


Jeżeli chodzi z kolei o edukację wokalną dzieci to nie jestem zwolenniczką, aby dzieci śpiewały piosenki dla dorosłych. Piosenka to przekaz, przekaz emocji poprzez dźwięki i słowa, aby poruszyć publiczność. By to nastąpiło sama musisz wejść w te emocje, a tymczasem w piosenkach dla dorosłych wiele jest o tym, czego dziecko jeszcze nie przeżyło i nie doświadczyło, nie potrafi tego nazwać, a co za tym idzie przekazać tego publiczności. Kluczem do doboru repertuaru pod kątem wieku jest dojrzałość emocjonalna ucznia.

✅ Przeczytaj tekst na głos zanim zaczniesz go śpiewać
✅ Wyjaśnij słowa, których nie znasz
✅ Pomyśl o czym dla Ciebie jest ten tekst?

Jest pięknie ☀️
Joanna

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco