IMPROwizacja


to otwartość na tworzenie.

Kiedy sama pierwszy raz miałam improwizować wokalnie to totalnie nie wiedziałam jak zacząć 👀🙈😄 – czy skupić się na słowach czy na dźwiękach? Śpiew klasyczny od którego zaczynałam to przecież ściągnięte łopatki, wyprostowane plecy i przyjęcie pewnej pozy. Zewsząd płynął również do mnie przekaz, że aby improwizować trzeba być na zaawansowanym poziomie wokalnym. Improwizacja kojarzyła mi się wyłącznie z jazzem. To jak to jest? Jak należy improwizować? I czym w ogóle ta improwizacja jest?

Okęcka Sala Widowiskowa, koncert ASMRiJ

Z moich obserwacji otoczenia, oraz doświadczenia zawodowego w pracy z dziećmi w Polsce i na świecie zaczęło jasno wynikać, że jako dzieci jesteśmy bardzo otwarci na wymyślanie nowych słów i dźwięków. Potem w większości coraz bardziej zamykamy się. Dorastając, idąc przez życie jesteśmy oceniani, wkładani w różne formy i schematy, słyszymy jak trzeba, a jak nie należy śpiewać. To sprawia, że często boimy się oceny, boimy się błędów, tego że nie spełnimy kogoś wokalnych oczekiwań. Gdy tymczasem improwizacja ma być Twoim narzędziem ekspresji, Twoim sposobem na wyrażanie siebie takim jakim jesteś, taką jaką jesteś.

Holbox, miejsce moich warsztatów w Meksyku


Improwizacja jest jak łódź do której wsiadasz i po prostu płyniesz.

Na moich zajęciach zajmujemy się improwizacją od samego początku. Na prostych harmoniach, dźwiękach – po prostu tworzymy. Na początku uczniowie czują się z reguły onieśmieleni, najczęściej słyszę 👉 nie wiem 👉 nie umiem 👉 nie rób mi tego, ale potem próbują, zaczynają, szukają, tworzą, a tym samym budują swoje poczucie wokalnej wartości. Zrobiłam, zaśpiewałem, dałam radę!
Uważam, że improwizować należy od samego początku edukacji i dlatego improwizacja znajduje się pośród siedmiu ważnych obszarów, którymi zajmuję się w mojej pracy trenerki wokalnej, nauczycielki śpiewu. Do współpracy w moim studiu zapraszam wyjątkowych gości z wyjątkowych miejsc na świecie – jednym z nich jest Jnr Robinson, który jest mistrzem soulowej improwizacji, którego korzenie sięgają Jamajki.

G. Sykulski, J. Pawlik, Jnr Robinson

To Ty jesteś Kreatorem. To Ty jesteś twórcą. Po prostu śpiewaj.

Od czego zacząć?

Jest pięknie ☀️
JOANNA

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco