ZASADY MUZYKI I KSZTAŁCENIE SŁUCHU

Po co WokArtyście znajomość zasad muzyki i kształcenie słuchu?


Warto umieć nazwać świat,

w którym poruszamy się, żyjemy, jesteśmy i pracujemy.

Zasiądź spokojnie w swojej przestrzeni, zamknij oczy i otwórz się na słuchanie otaczającego Cię świata. Każdego dnia zewsząd płyną do nas dźwięki. Odgłosy natury – śpiew ptaków, szczekanie psa, szum wiatru, kapiący deszcz. Dźwięki ulicy – jadące samochody, przemieszczający się ludzie, tramwaj, koparki na budowie… dźwięki tykającego zegara, pralki, zmywarki, dzwoniącego telefonu, mowy ludzkiej… ogromna ilość generatorów dźwięku, z których czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy. Możesz przyjrzeć się tym dźwiękom oraz spróbować je nazwać – czy są wysokie czy niskie, jak długo trwają czy są głośne czy ciche. Podobnie w muzyce – otwieramy się na słuchanie dźwięków, odległości pomiędzy nimi, klasyfikowanie ich oraz zapis. Moim uczniom przedstawiam podstawowe zasady, według których jest ułożony świat muzyczny.

W Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie prowadzę zajęcia z kształcenia słuchu i zasad muzyki w I stopniu dziecięcym. Wdrażam praktyczną wiedzę, zachęcam do rozwoju, nie oczekuję wyuczonych definicji, ale otwarcia się na zrozumienie, a także na popełnianie błędów.

Świadomość jest kluczem do sukcesu.

Czy tego chcesz czy nie utwór, który śpiewasz zawsze posiada tonację, rytm, metrum, tempo oraz konkretne dźwięki. A skoro poruszasz się w tych tematach to po prostu warto to robić świadomie. Poza tym poznasz drugie znaczenie hasztaga 😉😄👇

Nauczę Cię:

Po co?

Nazywamy magiczny świat dźwięków.


Jest pięknie ☀️
Joanna

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco