ART IS WORK

„Śpiewasz i co jeszcze robisz?”, „Ciężko mi sobie wyobrazić jak Ty zarabiasz”, „Co Ty tak naprawdę robisz?”, „W szkole muzycznej jesteś kilka dni i co jeszcze robisz?”, „Nic nie robisz, tylko jeździsz”, „Dzisiaj w domu?”, „A tak sobie dzisiaj śpiewasz?”, Znacie te zdania? Te wypowiedzi padają zapewne z różnych przyczyn, m. in. w związku z nieznajomością funkcjonowania obszaru artystycznego. Dlatego postanowiłam przybliżyć ten temat na łamach mojego bloga😊 Wypowiem się zapewne w imieniu moich koleżanek i kolegów z branży… ART IS WORK 🦋

Sztuka, bez względu na to czy ktoś jest malarzem, rzeźbiarzem, kompozytorem, aktorem czy muzykiem, wokalistą – to praca. Każdy ma prawo wybrać sobie zawód, obszar i formę swojej pracy. Ja od zawsze uważam, że praca musi mi dawać satysfakcję, sprawiać radość, rozwijać, przynosić odpowiednie wynagrodzenie oraz być w zgodzie ze mną i moimi wartościami, tak abym mogła być autentyczna i w pełni się zaangażować. To co robię jest nośnikiem moich idei i wartości. Ciężko byłoby mi zaangażować się w coś czego nie lubię albo co nie jest w zgodzie ze mną. W związku z tym, można by rzec, że moja praca to mój styl życia, to tematy którymi się otaczam.
Jeżeli jakiegoś artysty nie ma na scenie – pomijamy obecny zastój z wiadomych przyczyn – to znaczy, że działa w którymś z poniższych obszarów👇
👉Trenuje
W śpiewie ważne są trzy bazy:
1) Brzuch, czyli miednica, przepona, mięśnie brzucha
2) Szyja, czyli struny głosowe, krtań
3) Aparat mowy, czyli żuchwa, język, podniebienie
By te bazy były cały czas w formie należy o nie dbać, czyli trenować. Przyznacie mi rację, że Robert Lewandowski jest świetnym sportowcem prawda? Czy to zatem oznacza, że nie musi już ćwiczyć, że nie musi już robić rozgrzewek przed meczem, że nie musi dbać o swoją formę, dietę? Jedzie sobie na mecz i tyle? Nie, to tego nie oznacza. Podobnie wokaliści, bez względu na to w jakim momencie rozwoju się znajdują, w jakim obszarze pracują, aby być w formie muszą trenować mięśnie, ponieważ cała fabryka dźwięku jaką jesteśmy to mięśnie: mięśnie brzucha, przepona, mięśnie krtani, mięśnie twarzy. Zatem codziennie poświęcamy czas na rozgrzewkę i ćwiczenia.
👉 Szuka inspiracji
By tworzyć własną muzykę, by tworzyć własne interpretacje coverów warto czerpać inspiracje każdego dnia – z natury, z rozmowy, z życiowych lekcji, z chwil trudności, z momentów spełnienia, gdy jedziesz samochodem, gdy patrzysz rano przez okno albo gdy w nocy oglądasz gwiazdami niebie.
👉 Rozwija się
Praca nad własnym rozwojem wokalnym, nad stresem, aby móc wyjść na scenę i swobodnie występować przed publicznością, nad zdobywaniem kolejnych umiejętności u swoich Mistrzów, na warsztatach, kursach, szkoleniach czy czytając branżową literaturę.
👉 Zarządza swoją działalnością
Dbanie o sprawy prawne, księgowe i rozliczeniowe – pomimo, że ten obszar może być mniej bliski artystom i nie tylko artystom, ale muszą się nim zajmować.

👉 Leży i nic nie robi, bo musi zregenerować swój wysiłek energetyczny, jakim jest godzinny koncert albo dwugodzinny spektakl, a wczesniej próby albo po prostu ma taką ochotę w środku tygodnia, dajmy na to w środę o 11:00 poleżeć, bo wybrał zawód, który daje mu taką możliwość.

👉 Ma takie same obowiązki związane z relacjami, rodziną, rodzicielstwem, gospodarstwem domowym, zdrowiem, budżetami, życiem na Ziemi jak każdy inny obywatel.

Jako wokalista/wokalistka możesz pracować na wielu obszarach, możesz być wokalistą solowym i jeździć w trasy z autorskim materiałem, możesz być chórzystką towarzyszącą soliście, chórzystką w chórze lub zespole wokalnym klasycznym, jazzowym czy gospelowym, możesz śpiewać w teatrze musicalowym, możesz pracować studyjnie, możesz śpiewać w zespole eventowym itd. Każdy z tych obszarów wymaga innej , jednakże jeżeli śpiewasz zawodowo to jest to Twoja pełnoetatowa praca. A poza tym wyznaję również zasadę, że w pracy nie chodzi o ilość przepracowanych godzin, a o efekty.

Nie zważaj na cudze sugestie, po prostu rób swoje, bo to Twoje życie.

Joanna Pawlik

W WokArt pomogę Ci:
✅ wdrożyć dyscyplinę
✅ zaplanować treningi wokalne
✅ uodpornić się na cudze sugestie

Jest pięknie☀️
Joanna

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco