ROZWÓJ OSOBISTY WOKALISTY

Nie podążaj tam, dokąd wiedzie ścieżka. Zamiast tego pójdź tam, gdzie jej nie ma i wytycz nowy szlak.

Ralph Waldo Emerson

W fonacji bierze udział cały człowiek – ciało i psychika. Nasz stan psychiczny, emocjonalny, mentalny, nasz umysł mogą nas albo wspierać albo nam przeszkadzać, a tym samym są równie ważne co emisja głosu, interpretacja czy praktyka estradowa. Bez względu na to w co wierzysz i jaki masz światopogląd, Twój umysł jest Twoim komputerem, który Cię prowadzi. Świadome myśli oraz sugestie z otoczenia wpływają na Twoją podświadomość, a ta jak wiemy wpływa na nasze zachowania. Dlatego bardzo kluczowym w osiąganiu celów i swobodnym wyrażaniu swojego potencjału wokalnego jest praca nad rozwojem osobistym, świadomością oraz podświadomością.

Dopóki nie trafiłam na właściwych ludzi, właściwe książki, właściwe szkolenia, klub 555 i Fryderyka Karzełka, mój perfekcjonizm świetnie się miał, a w połączeniu z negatywnymi przekonaniami skutecznie opóźniał moje działania. A z kolei perfekcjonizm świetnie łączył się z kolejnymi tematami, które jak puzzle składają się na całość naszego funkcjonowania i mam tu na myśli poczucie własnej wartości, świadoma intencja, motywacja, przekonania. Trafiłam, bo szukałam, bo byłam uważna i zdeterminowana. Właściwe to znaczy właściwe dla mnie. A Ty możesz znaleźć właściwe dla siebie. Każdy ma coś właściwego dla siebie i jeżeli czytasz teraz ten artykuł to zapewne jest on właściwy dla Ciebie w tym momencie, bo szukasz. Kilka ostatnich lat szukałam odpowiedzi na fundamentalne pytania, kim jestem, dlaczego chcę śpiewać, dla kogo chcę śpiewać, jakie wartości mają nieść mój przekaz. Stopniowo zaczęłam porządkować wszystko, przekonania, cele, nawyki i niemożliwe stało się możliwe, bo wszystkie odpowiedzi są w nas, to my mamy klucz. Czy to oznacza, że jestem teraz idealna i wiem wszystko? Nie. Cały czas jestem na drodze rozwoju. Czy to oznacza, że nie mam gorszego dnia? Nie. Jestem tylko i aż człowiekiem. Czy to oznacza, że na siłę staram się być pozytywna? Nie. Po prostu dbam o pogodę ducha. Jestem człowiekiem i doświadczam życia. Na błędach się uczę, a sukcesy są efektem moich myśli i działań. To oznacza, że żyjąc świadomie, wiemy nad czym warto pracować, jak sobie radzić z naszymi emocjami, a także aby zawsze być dla siebie wyrozumiałym i kochać siebie na pierwszym miejscu.

Nasze szczęście zależy od nas samych.
Arystoteles

Nigdy nie miałam wewnętrznej zgody na stwierdzenia, że ktoś się nie nadaje do śpiewania, że nigdy nie będzie śpiewać, a trafiali do mnie uczniowie, którzy usłyszeli to z ust pedagogów. W moim przekonaniu ocena podczas przesłuchania wokalnego ma na celu dać obraz w jakim miejscu się teraz dany wokalista znajduje i nad czym ma pracować, a nie na mówieniu czy się nadaje czy się nie nadaje. Cóż wiemy o człowieku i o jego zablokowanych potencjałach. Pomimo tego, że z zawodu jestem wokalistką oraz krytykiem przekazów medialnych to jest to krytyka, która ma wesprzeć Artystę, a nie go zablokować czy poniżyć. Wierzę, że człowiek ma niezwykłą moc transformacji i gdy w to uwierzy dzieją się cuda. A te cuda to efekt poznania siebie. Wierzę, że wdrożenie odpowiednich nawyków i pozbycie się błędnych przekonań kieruje nas na odpowiednią ścieżkę.

Aby wiedzieć do kogo i po co chcemy śpiewać warto sobie na samym początku odpowiedzieć na szereg kluczowych pytań. Kim jestem? Dlaczego tu jestem? Co jest moją misją i celem w śpiewaniu? Jakie mam inne wspierające talenty? Jakie są moje mocne i słabe strony w śpiewie? To wszystko jest ważne, aby być autentycznym. A autentyczność i bycie przy sobie sprawiają, że nie zachwieje nami żadna krytyka czy sugestie innych osób. Sama kiedyś pomimo dużej odwagi i poczucia niezależności byłam bardzo podatna na cudze sugestie i bardzo się to zmieniło i zmienia, gdy dokonałam szeregu zmian poprzez odpowiednie szkolenia, warsztaty, pracę nad sobą.

Dźwięki i słowa połączone pasją potrafią tworzyć wielkie dzieła.

Joanna Pawlik

Dlaczego stworzyłam to szkolenie?
Po wielu latach obserwacji siebie podczas śpiewania przed publicznością oraz moich uczniów, a także wielu godzin rozmów na ten temat zauważyłam, że czasem dzieje się tak, że brak pewności siebie, poczucia własnej wartości czy świadomości na temat swoich negatywnych przekonań na temat śpiewania sprawiają, że nie możemy w pełni wyrazić siebie poprzez śpiew albo odkładamy nasze wokalne marzenia na później, gdy już będziemy wystarczająco dobrzy. Zauważyłam też, że gdy ustali się swój cel i misję życiową oraz motywatory – dlaczego chcę śpiewać, przetransformuje swoje przekonania, ułoży wartości i wdroży wspierające nawyki to nagle lepiej śpiewamy i prezentujemy się na scenie, a cały Wszechświat sprzyja nam w spełnianiu artystycznych marzeń. Dlatego stworzyłam szkolenie, które ma Ci pomóc w odkryciu siebie oraz ustaleniu wokalnych motywatorów.

Jeżeli zastanawiasz się:
✅ jak otworzyć się przed publicznością
✅ jak zmotywować się do codziennych treningów wokalnych
✅ jak nabrać pewności siebie na scenie
✅ jak radzić sobie z krytyką innych
✅ jak zapanować nad stresem
✅ jak docenić siebie
… to szkolenie jest dla Ciebie 🦋

Jeżeli czujesz, że chcesz śpiewać, ale:
✅ nie wiesz od czego zacząć
✅ boisz się
✅ czujesz wstyd
✅ czujesz, że nie jesteś wystarczająco dobry
… to szkolenie jest dla Ciebie 🦋

Twój głos jest wyjątkowy 🦋
Do zobaczenia,
Joanna ☀️

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco